Jump to content
Baku365.com

Ayravana, ayravana, çandrika, çitrakuta, çitrakuta işvara!

Экономист_Дед

Recommended Posts

Экономист_Дед

Dostlar, yəqin ki çoxunuz bu sözləri illər öncə uşaq olarkən baxdığınız sevimli filmdən xatırlayırsınız. Bəli, Sovet dönəmində çəkilmiş "Sehrli xalat" filminin qəhrəmanları keçmişə və gələcəyə səfər edirdilər.

Bəs sizin keçmişə səyahət etmək imkanınız olsaydı hansı dövrə gedərdiniz? Kimləri, hansı tarixi şəxsiyyətləri görək istərdiniz? Hansı dövrdə yaşamaq istərdiniz?

Mən misal üçün, antik dövrün Misir ehramlarını, Yunan miflərinin heykəllərini yaxından görmək, orta əsrlər Venesiyasında yaşamaq, Nəsirəddin Tusi, Xarəzmi, Əl-Biruni kimi alimlərlə tanış olmaq, F.Magellanın ekspedisiyası ilə dünya səyahətinə çıxmaq, A.Dümanın muşketyorları ilə birlikdə kardinal Rişelyeyə qarşı savaşmaq, 1-ci Pyotrun apardığı islahatlarda iştirak etmək, Mirzə Fətəli Axundovla həmsöhbət olmaq, Tiflisdə , 28 may 1918-ci il tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin istiqlaliyyətinin elan olunduğu gün o zalda olmaq, o hissləri yaşamaq istərdim.

Mövzu bir az utopikdir, amma yenə də fikirlərinizi bilmək maraqlı olar)

• Like 2
  • Excellent 1

Yukiko

Mən istəyərdim Bakinın 60-cı illərində yaşayım.:classic_smile:

P.S.Heç kim gülməsə,mən Azərbaycan dilində forumda tez-tez yazardım.:classic_laugh:

• Like 2
  • Excellent 1

Экономист_Дед
On 10/8/2018 at 10:23 AM, Yukiko said:

P.S.Heç kim gülməsə,mən Azərbaycan dilində forumda tez-tez yazardım.:classic_laugh:

• Like 2

Bodriy

Çingizxanla Qərbə yürüşdə iştirak edərdim.

• Like 1

• 2 months later...
Дюймовочка

18-19-cu esrler,Qerbi Avropa,aristokrat aile,qrafinya titulu :classic_love:

@MuZa hansi dovrde yashamaq isteyerdiniz?))

• Like 1

Дюймовочка

Antik Yunanistanda ve Qedim Roma imperiyasinda

MuZa

Men ushaqligima donerdim, Genjeye.

• Like 1
  • Excellent 1

MuZa
9 minutes ago, Дюймовочка said:

Antik Yunanistanda ve Qedim Roma imperiyasinda

Adi dish agrisindan camaat olurdu o dovrude. Yox, men saglamligi gozelliye qurban vere bilmerem, agriya da dozumum yoxdur. 

• Like 1

Дюймовочка
3 minutes ago, MuZa said:

Adi dish agrisindan camaat olurdu o dovrude. Yox, men saglamligi gozelliye qurban vere bilmerem, agriya da dozumum yoxdur. 

Hemishelik getmirik ki)) 1-2 gunluk getsek dish agrisindan olmek ehtimalimiz ele de boyuk deyil)

• Haha 1

MuZa
Just now, Дюймовочка said:

Hemishelik getmirik ki)) 1-2 gunluk getsek dish agrisindan olmek ehtimalimiz ele de boyuk deyil)

Hee, men ele bildim birdefelik. 

P.S. sehvim olsa duzeldin a millet!

dama8080
10 минут назад, Дюймовочка сказал:

Хошунуза гяляр, гайытмаг истямязсиз.)))

• Like 1
  • Excellent 1

VusalAze

Uşaq vaxtı qonaq getdiyimiz Garabağin kendlerine..

• Like 1
  • Excellent 1

Дюймовочка
Just now, dama8080 said:

Хошунуза гяляр, гайытмаг истямязсиз.)))

En cox da Tais Afinskaya eserini oxuyanda arzulayirdim o dovre dushmeyi :classic_love:

• Like 1

Дюймовочка
Just now, VusalAze said:

Uşaq vaxtı qonaq getdiyimiz Garabağin kendlerine..

Hec olmamisham oralarda(((

dama8080
1 минуту назад, Дюймовочка сказал:

En cox da Tais Afinskaya eserini oxuyanda arzulayirdim o dovre dushmeyi :classic_love:

гёряся бу деврюдян ня ися ора апармаг олар, тясяввюр еляйирям онлар неджя бахыб пахыллыг елийирлер 

• Like 1

Дюймовочка
1 minute ago, dama8080 said:

гёряся бу деврюдян ня ися ора апармаг олар, тясяввюр еляйирям онлар неджя бахыб пахыллыг елийирлер 

Telefon aparardim fotoaparat kimi istifafe etmeye. Amma onun da zaryadkasi bitene kimi))

agrikesici hebler aparardim)

geyin toqani,ye zeytunu,ich sherabi)

• Excellent 1

dama8080
3 минуты назад, Дюймовочка сказал:

Telefon aparardim fotoaparat kimi istifafe etmeye. Amma onun da zaryadkasi bitene kimi))

agrikesici hebler aparardim)

geyin toqani,ye zeytunu,ich sherabi)

хягигятян гадына аз шей лазымдыр, озюню хошбехт хисс елесин , есас одур ки  башгасында олмаян. 

• Like 1

VusalAze
27 minutes ago, Дюймовочка said:

Hec olmamisham oralarda(((

Inşallah qismet olsun gedersiz!

• Excellent 2

MuZa
1 hour ago, Дюймовочка said:

18-19-cu esrler,Qerbi Avropa,aristokrat aile,qrafinya titulu :classic_love:

@MuZa hansi dovrde yashamaq isteyerdiniz?))

200 il qabaga gederdim, gorum ne var ne yox. 

Дюймовочка
5 hours ago, MuZa said:

200 il qabaga gederdim, gorum ne var ne yox. 

Nedense gelecek mene ele de maraqli gelmir. Filmlere de baxanda geleceyi gosteren fantastik filmleri hec sevmirem))

• 1 month later...
Dinozavr
On 08.10.2018 at 10:23, Yukiko said:

Oğluma deyəndə ki, magistraturanı xaricdə oxu, orada da qal, mənə dedi ki, demokratiyanı dəstəkləyə bilmədiniz, ölkəni məhv etdiniz, indi də övladınızı xarıcə göndərmək istəyirsiniz. Onunki olmasın, şəhəri dağıtdıq, ekskavatorla üz-üzə qoyduq, memarlıq incisini "novostroykaya" dəyişdik, indi də 60-cı illərin həsrətini çəkirik! 

60-cı illər nədir? Repressiyadan cıxan xalqların dirçəliş dövrüdür. Ruslar o dövrü Oттепель, yəni ilk baharın  gəlişi  adlandırır. Bu, romantik bir dövr idi. İnsanlarda inam yaranmışdı. Təəssüf ki, ilk bahardan sonra çaylar aşıb-daşmadı, "ottepel" dövrü  "zastoy"la əvəz olundu. Bakıda Moskva ilə müqayisədə ottepel  daha zəif, zastoy daha güclü oldu. Amma hansısa qüvvələr "zastoy"un "ottepeli" əvəz etməsini  Bakıda şəhər əhalisi ilə rayondan gələnlər arasında zidiyyət yaratmağa yönəltdilər.

60-cı ilin nisgili bu gün az qala ki, milli azlıqların Bakıdan getməsi ilə bağladır. 

• Like 1

keaton

20-ci əsrin 70-ci illərində yaşamaq istəyərdim (dünyanın istənilən mədəni ölkəsində - yəni qeyri SSRİ).

• 6 months later...
Baku2018

27.05.1920) qoymazdim dagilsin

• 2 years later...